Panie, to się nie opłaca!

Spotykam się czasem z głosami, które twierdzą, że instalacja paneli fotowoltaicznych to strata pieniędzy. Przecież potem zostaje nam niedziałający grat na dachu, którego trzeba się pozbyć… i jeszcze za to zapłacić! Ciekawe, że te same osoby nie mają podobnych wątpliwości przy zakupie choćby lodówki czy zmywarki. Najwyższa pora rozprawić się z mitami na temat utylizacji paneli PV!

1️⃣ Wydajność paneli NIE spada poniżej pewnego poziomu pomimo upływu czasu. Większość producentów fotowoltaiki gwarantuje sprawność na poziomie 90% po 10 latach użytkowania, a po 25 latach – 85%. Oznacza to, że panele mogą pracować wydajnie nawet ponad 3 dekady.

2️⃣ Termiczna utylizacja NIE jest efektywnym i ekologicznym rozwiązaniem. Moduły fotowoltaiczne można poddawać recyklingowi i odzyskać nawet 90% surowców – przede wszystkim szkła, plastiku, aluminium i wafli krzemowych.

3️⃣ Większość odzyskanych materiałów NIE wypada poza obieg zamknięty gospodarki. Według dyrektywy Unii Europejskiej przynajmniej 80% surowców wtórnych z paneli PV musi zostać wykorzystane w recyklingu lub dalszej produkcji.

4️⃣ Właściciel instalacji zgodnie z prawem NIE może na własną rękę poddać jej utylizacji. Bezpieczniej jest zatrudnić wyspecjalizowaną firmę, która wyda stosowne zaświadczenie.

Zamiast wierzyć plotkom, wystarczy spojrzeć na fakty. Nagle okazuje się, że panele PV to wydajne pod względem użytkowania i recyklingowania urządzenia, a nie takie znowu graty.


Jeśli to i dla Ciebie ważny temat – wesprzyj edukację klimatyczną na Patronite!

Similar Posts