Perowskity, bez kitu.

Co łączy nową generację ogniw fotowoltaicznych, Wrocławski Park Technologiczny oraz obroże GPS dla żubrów? Odpowiedzią jest nazwa wynalazku, który ma szansę rozpocząć nową erę odnawialnej energii – perowskit.

To trudne do wymówienia słowo to nic innego niż minerał, który dzięki swojej krystalicznej strukturze idealnie absorbuje promienie słoneczne i przewodzi prąd. Wytwarzane z niego ogniwa fotowoltaiczne są elastyczne i transparentne, a do tego tańsze w produkcji i transporcie. Przy nich ciężki, sztywny i kruchy krzem to przeżytek!

Na przykład firma Columbus Energy potrafi myśleć przyszłościowo, dlatego zainwestowała aż 10 mln euro w wynalazców perowskitu – polską firmę Saule Technology. Choć trudno w to uwierzyć, to właśnie tu, we Wrocławiu, otworzona została pierwsza na świecie fabryka ogniw fotowoltaicznych z perowskitu!

Jakie są potencjalne zastosowania dla tej przełomowej technologii? Horyzont możliwości wyznacza tylko wyobraźnia wizjonerów z Saule Technology. Nie dowierzacie? Niech za najlepszy dowód na to posłużą zasilane perowskitowymi ogniwami obroże GPS dla przemierzających właśnie ukraińskie stepy żubrów!


Jeśli to i dla Ciebie ważny temat – wesprzyj edukację klimatyczną na Patronite!

Similar Posts