Pompa ciepła – chłodna kalkulacja

Sąsiad buduje dom i zapomniał o kominie… taka sytuacja! Brzmiałoby to jak wstęp do suchara, gdyby nie fakt, że domy bez komina istnieją i trzymają się ciepło! Jak to możliwe? Odpowiem w dwóch słowach – POMPA CIEPŁA.

Część z Was pewnie kręci głową z niedowierzania, ale już spieszę z wyjaśnieniem! Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które wymusza przepływ ciepła z obszarów o niższej temperaturze do tych o wyższej. To także nowoczesność, ekologia i niezależność. Nie ukrywajmy, wiele osób decyduje się na jej instalację ze względu na kwestie ekonomiczne – oszczędzanie na etapie budowy, niskie koszta eksploatacji oraz długą żywotność.

Jednak pompy mają też wiele innych zalet: są praktycznie bezobsługowe (koniec z dźwiganiem drewna lub węgla do kotłowni!), niezwykle efektywne oraz nie zanieczyszczają środowiska szkodliwymi spalinami. Trzeba również powiedzieć, że znajdujący się w pompie czynnik chłodzący to gaz niebezpieczny (spokojnie – szczelnie zamknięty w urządzeniu jest bezpieczny), ale i nad tym pracują tęgie głowy inżynierów. Trudno zawrzeć wszystkie korzyści w jednym poście, dlatego pewnie niedługo pojawi się filmik na ten temat moim kanale na You Tubie.

A jeżeli chcesz, by Twój sąsiad zielenił się z zazdrości na widok Twojego domu bez komina, śmiało – odezwij się do mnie!


Jeśli to i dla Ciebie ważny temat – wesprzyj edukację klimatyczną na Patronite!

Similar Posts