Wiatraki – straszaki

W trosce o nasze środowisko staramy się opracowywać coraz to nowsze rozwiązania ekologiczne, dzięki którym w sposób niskoemisyjny będziemy w stanie produkować energię. Strach przed „nowym” powoduje, że często nabieramy podejrzeń, wierząc w rozpowszechniane mity. Ja chciałbym dziś obalić kilka z nich, dotyczących farm wiatrowych.

1️⃣ Farmy wiatrowe NIE powodują szkodliwego hałasu – wiatraki są lokowane w takich miejscach, że wydawane przez nie dźwięki są ledwie słyszalne w najbliższych gospodarstwach rolnych.

2️⃣ Farmy wiatrowe wytwarzają infradźwięki, które są zminimalizowane do wartości, które fizycznie NIE mogą szkodzić w jakikolwiek sposób.

3️⃣ Farmy wiatrowe NIE są poważnym zagrożeniem dla zwierząt. Badania pokazują, że w wypadkach związanych z wiatrakami rocznie ginie ok. 90 tyś. ptaków. Dla porównania, w wypadkach związanych z uderzeniem o budynki czy szyby, ginie ich aż 55 milionów! Dodatkowo inwestor po wybudowaniu farmy ma obowiązek monitorowania wypadków ornitologicznych – w razie częstego ich występowania uzyskuje możliwość wprowadzenia dodatkowych form ochrony fauny i flory.

4️⃣ Farmy wiatrowe NIE powodują śladu węglowego – przy wytwarzaniu energii nie zostają spalone żadne spaliny, 90% materiałów, z których zbudowane są wiatraki, to materiały ekologiczne, a emisja CO2 związana z produkcją, transportem i budową „spłaca” swój dług po ZALEDWIE pół roku. Tymczasem minimalna żywotność turbiny wiatrowej to 20 lat.

Zaskoczeni? Jak widzicie, farmy wiatrowe to interes, który naprawdę się kręci!

Similar Posts

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *